U sklopu projekta „Volonteri kao snaga solidarnosti u vremenima krize“ provedeno je međunarodno istraživanje s ciljem ispitivanja stavova o volonterima i volontiranju, kao i o volontiranju u različitim kriznim situacijama.
Istraživanje je bilo fokusirano na izbjegličku krizu koja se dogodila u Europi u periodu između 2015. i 2017. godine te također na kasniji rad s izbjeglicama u integracijskim procesima. Sve zemlje koje su bile uključene u ovo istraživanje imale su veliki priljev izbjeglica što je predstavljalo problem i izazove u tom razdoblju na granicama i u pograničnim područjima. Zbog toga su se angažirali volontere i organizirali volontiranje putem različitih organizacija.
Uzorak je činilo ukupno 265 sudionika iz Belgije, 301 iz Hrvatske, 256 iz Italije, 193 iz Poljske i 357 ispitanika iz Srbije. Svi podaci su prikupljeni u razdoblju između svibnja i rujna 2020. godine.
Rezultati istraživanja, koje je moguće preuzeti na OVOM linku, pokazuju razlike u stavovima o volontiranju općenito, kriznom volontiranju, ali i volontiranju za vrijeme izbjegličke i COVID-19 krizne situacije, u odnosu na različite sociodemografske varijable – spol, razina obrazovanja, dob, itd.
Projekt „Volonteri kao snaga solidarnosti u vremenima krize“ s provedbom je započeo 1.3.2020. i traje do 30.8.2022. Financiran je sredstvima iz programa Europa za građane. Nositelj projekta je Udruga „MI“ – Split (Hrvatska), a projektni partneri su Hrvatski centar za razvoj volonterstva (Hrvatska), Srbija u poketu (Srbija), Centar za europsko volontiranje (Belgija), CSV Milan (Italija) i Fundacja Rzecz Spoleczna (Poljska).
Cilj projekta je doprinijeti osnaživanju i promociji volonterstva, naglašavajući pritom doprinos volontera tijekom kriznih situacija.