U četvrtak, 7. studenoga 2024., u Karlovcu je održana Nacionalna konferencija o volonterstvu pod nazivom „Snaga volonterstva – GRADimo pozitivne promjene u zajednici”. Događaj je okupio više od stotinu predstavnika organizacija civilnog društva, lokalnih vlasti, škola, akademske zajednice i drugih ključnih dionika, s ciljem jačanja lokalne infrastrukture za volontiranje te promicanja koncepta Europske prijestolnice volontiranja.
Gabriella Civico, direktorica Centra za europsko volontiranje, predstavila je koncept Europske prijestolnice volontiranja, kojemu je ovogodišnja konferencija i bila posvećena. Nakon toga je uslijedila panel rasprava, u kojoj su panelisti iz Hrvatske i inozemstva podijelili iskustva i dobre prakse razvoja volonterstva u svojim zajednicama te istaknuli koliko su međusektorska suradnja i lokalni programi volontiranja ključni za poticanje aktivnog sudjelovanja građana i kreiranje uključivih zajednica. Posebno nas je nadahnula vizija gradova koji su nosili titulu Europske prijestolnice volontiranja i njihovi uspjesi u poticanju građana na aktivno sudjelovanje u zajednici.
Drugi dio konferencije činile su tri paralelne radionice. Radionica o izradi lokalnih programa za razvoj volonterstva bila je usmjerena na praktične korake za razvoj lokalnih programa volontiranja. Predstavljeni su primjeri dobre prakse iz Siska, koji ima izrađen i usvojen lokalni program za razvoj volonterstva te Knina, Sv. Ivana Zeline i Karlovca. koji su uz podršku HCRV-a pokrenuli konzultativni proces s ključnim dionicima za izradu smjernica za razvoj lokalnih planova volontiranja. Tijekom radionice koja je tematizirala međusektorsku suradnju kao temelj za održivi razvoj volonterstva sudionici su istražili inovativne modele financijske podrške volonterskim programima te naglasili važnost suradnje između različitih sektora. Treća je radionica predstavila rad i djelovanje Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva, uz pregled stanja razvoja volonterstva u Hrvatskoj i potaknula dijalog među sudionicima o daljnjem razvoju volonterstva u Hrvatskoj i ulozi Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva.
Poseban trenutak konferencije bila je svečana dodjela Oznaka kvalitete volonterskim centrima. Ove je godine, uz četiri regionalna volonterska centra, čak devet lokalnih volonterskih centara potvrdilo kvalitetu svojeg rada i steklo certifikat na razdoblje od četiri godine.
Volonterski centri s Oznakom kvalitete:
Proces procjene volonterskih centara i certifikat za kvalitetu volonterskog centra utemeljili smo u želji da organizacijama koje djeluju kao volonterski centri pomognemo da kvalitetnije i lakše ostvaruju ovu ulogu, na korist svojih osnovnih korisnika: građana (volontera/ki) i organizatora volontiranja, kao i drugih dionika na koje utječu.
Čestitamo svim volonterskim centrima na ovom postignuću! Njihov rad pokazuje predanost kvaliteti i doprinosu razvoju volonterstva, unatoč izazovima s kojima se često susreću. Ovim certifikatom potvrđuju svoju ključnu ulogu u podršci volonterima, organizatorima volontiranja i zajednici.